28. märts 2018 Fred Randver

Kes on Curling Tallinn?

Kes on Curling Tallinn?

Teenimatult ei ole siiamaani meie blogis olnud juttu sellest, et kes on need inimesed, tänu kellele korraldatakse firmaüritusi, tänu kellele toimub meie areenil 8 rahvusvahelist turniiri, tänu kellele on meil olemas curling’u-jää 9 kuud, et käia treeningutes jne. On viimane aeg see asi ära õiendada.

Kontor ja Anželika Paulauskyte.

Mitte ükski broneering ei lähe kalendrisse kirja ilma Anželika teadmata. Ja kalendris peavad kirjas olema kõik meie turniirid, Eesti ja Tallinna meistrivõistlused, promo-üritused, kooligruppide sessioonid, treeningud harrastajatele, tutvustavad treeningud algajatele jne. Kui turniiride ja meistrivõistluste ajad on meil üldjuhul pikalt ette teada (üks aasta kuni poolteist), siis oluline ongi leida sobivad nn “aknad” firmaürituste korraldamiseks ja selle “akna” leidmine võib teinekord osutuda suureks väljakutseks. Üks firmaüritus võib tähendada pikki kirjavahetusi teemadel: mis ürituse pakett valida, millal üldse üritus teha (millal ka saab), mida süüa, millal süüa, kus süüa, mis keeles on instruktsiooni vaja jne. Niisamuti on Anželika ülesandeks kõik arvetega seonduv. Kuigi Anželika ise ei mängi aktiivselt curling‘ut (mis ei tähenda, et ta ei ole sportlik), võib öelda siiski, et ta tegeleb igapäevaselt curling‘uga ja panustab igapäevaselt curling‘usse ning on oma töös kindlasti üks parimaid. Kuigi Anželika perekonnanime võib olla meil kõige keerulisem kirjapanna või välja öelda, võime kindlad olla selles, et kui Anželika millegagi tegeleb on kõik kontrolli all.

Turniirid, turundus ja Juuli Liit.

Ühe curling‘u-areeni opereerimisel (eriti riigis – näiteks Eesti -, kus curling on ikkagi uus ala) on väga oluline roll juba mainitud firmaüritustel. Curling Tallinna jaoks on aga järjest olulisemaks saanud erinevate rahvusvaheliste turniiride korraldamine. Ma ei hakka pikemalt turniiridel eraldi peatuma (järgmise hooaja turniiridest on juba pikemalt kirjutatud siin ja Tallinn Cup ajaloo kokkuvõtet saab lugeda siit), kuid kui kõik turniiripäevad aastas kokku lugeda, siis saame peaaegu ühe kuu üheksast, kus oleme hommikust-õhtuni curling‘u-areeni jääaega täitnud endapoolt korraldatud turniiridega. Uue kvaliteedi turniiride korraldamisesse on toonud Juuli, kes alustas uut ajajärku 2016. sügisel, kuid Juuli kokkupuude curling‘uga on alguse saanud juba palju varasemalt. Kui Eestis on ajavahemikul 2005. oktoober -2018. veebruar toimunud 40 rahvusvahelist turniiri, siis Juuli on osalenud neist 20+ korraldamises. Võib kindlalt väita, et Juulist on tänaseks saanud Eesti kõige kogenum ja pädevam curling‘u-turniiride korraldaja. Lisaks turniiride korraldusele on Juuli juhtimisel saanud alguse ka iga-aastased Tallinna koolinoorte curling‘u meistrivõistlused, Tallinna kooliõpetajate curling‘u meistrivõistlused ja iga-aastased kooliõpetajatele mõeldud koolituspäevad, mille raames on kolme viimase aastaga curling‘u algtõed omandanud ca 70 kooliõpetajat. Üheks ilusaks mälestuseks on kindlasti ka 2017. aasta märtsis Rahvusvahelise Curlingu Föderatsiooniga koos korraldatud Olympic Celebration Tour. Lisaks eelmainitule hoiab Juuli silma peal meie FB ja Instagrami kontodel. Kuigi Juuli ise ei mängi aktiivselt curling‘ut, võib niisamuti Juuli kohta öelda, et ta tegeleb igapäevaselt curling‘uga ja panustab igapäevaselt curling‘usse ning on oma töös väga siiras, korrektne ja sihikindel.

Curling‘u-areen ja jäämehhaanik/instruktor Eiko-Siim Peips.

Curling Tallinna pesamuna, kellel veel sõjaväeski käimata. Curling‘u-areeni jäämehhaaniku töö üks osa on kindlasti areenil jää tegemine, aga väga suure osa moodustab ka firmaürituste läbiviimine. Siin ainult mõned tagasiside näited:

  • Eriline kiitus ja tänu meie curling‘u treenerile. Ta oli väga abivalmis ja hea treener, rääkis huvitavalt ja oli igati abiks.
  • Suured tänud, väga mõnus oli mängida. Meie juhendaja Eiko oli väga asjalik ja julgustav.
  • Väga meeldis, instruktor oli ka väga asjalik ja tore!
  • Curlinguga jäime väga rahule. Kiidaks ka väga teie instruktorit Eikot!


Instruktor Eiko-Siim Peips curling‘u-pisikut edasiandmas

Ilma pikalt curling‘u-jää tegemise detailidesse laskumata tuleb ka meie jäämehhaanikutel pidevalt ennast treenida. Ja tulemus saab tulla ikka ainult siis kui on piisavalt treenitud. Nii nagu areneb Eesti curling tervikuna, arenevad ka meie mängijad ja kõik muu selle ümber (turniiride korraldus ja jäätegemine sealhulgas). Arenguks on vaja aega. Eiko on meie team’is teist täishooaega ja ta on olnud peajäämeister nii Eesti meistrivõistlustel kui ka maailma karika etappide juures. Lisaks on Curling Tallinna jäämeistreid käinud juhendamas maailma tipp jäämeistrid ja Eiko on käinud ka Saksamaal ennast koolitamas. Areenimeistri töö ei ole kerge – pikad päevad jäähallis röövivad kindlasti energiavarusid, kuid positiivne tagasiside klientidelt aitab kindlasti akusid mõnevõrra taastada. Kui Anželika ja Juuli teevad oma tööd teinekord märkamatult ja kinniste uste taga, siis Eiko töö on tõelisel curling‘u-põllul, “käed mullas” ehk jää peal. Kui Eikol aega üle jääb (ja vahest jääb), siis tema osaleb küll meeleldi ka curling‘u-võistlustel. Ta on isegi üks väheseid Eesti juunioreid, kellel on au olnud osaleda Eesti koondises II. Noorte taliolümpiamängudel (2016. aastal Norras Lillehammeris).

Curling
‘u-areen ja jäämehhaanik/instruktor Margus Tubalkain.

Kui Eiko on meie pesamuna, siis Margus on meie üks (elu)kogenuimaid. Ka Marguse jaoks on käimas nn teine täishooaeg areenil, aga curling‘uga on temal side harrastajana juba 10+aastat. Meie team’i spordimehe hing kuulub raudselt Margusele, sest tema näol on tegemist sündinud spordimehega, kes ei löö risti ette millegi ees. Ta osaleb Eesti meistrivõistlustel curling‘us, kui vaja joosta, siis Margus jookseb kasvõi maratoni (osalenud 5 maratonil ja parim aeg seejuures suurepärane 3:25:47), kui tal maratoni jaoks aega ei ole, siis käib ka poolik (osalenud 20 poolmaratonil ning parim aeg ulmeline 1:30:57). Lisaks tean, et ta sõidab ka ratast, suusatab, rulluisutab, mängib korvpalli, tennist ja sulgpalli jne. Ühesõnaga “you name it, he will do it”! Selliste spordimeestega on lihtne, sest spordimees mõistab sporti, selle olemust, sügavust, valu ja loomulikult võlu. Kui Margus curling‘uga ei tegele ja muud sporti ei tee, siis Margus korraldab erinevaid rahvaspordiüritusi. Mõtlen Margus, mõtlen liikumine ja sportlikud eluviisid. Lõpetuseks klientide tagasiside Margusele:

  • Väga lõbus oli ja instruktor oli samuti viimase peal!
  • Oleme curling‘u õppega väga rahul. Juhendaja haldas lapsi väga hästi ning lastele meeldis curling väga.
  • Jäime curling‘uga väga rahule, mäng oli tõesti kaasahaarav. Instruktor oli väga meeldiv inimene ja tegi oma tööd hästi.
  • Kõik sujus hästi ja meile meeldis väga! Instruktor oli äärmiselt sõbralik ja meeldiv.


Instruktor Margus tööhoos

Curling Tallinn asutaja ja juhatuse liige Harri Lill

Kui peaksime omavahel väljajagama tiitli parim curling‘u-mängija, siis Harrile vastast ei oleks. Aga las faktid räägivad enda eest:

  • oma meeskonnaga on ta kaptenina tulnud nüüd kahekordseks Eesti meistriks (2017 ja 2018),
  • koos Marie Turmanniga on ta samuti kahekordne Eesti meister segapaaris (2016 ja 2018),
  • 2016 segapaaride MMil 6. koht koos Mariega,
  • 13. märtsi seisuga on Marie ja Harri maailma jooksvas edetabelis segapaarides 5.-ndal kohal,
  • esimeste eestlastena õnnestus neil Mariega võita ka maailma karika etapp.

Mees nagu orkester. Tondiraba curling‘u-areeni esimesel aastal (2014 sügis) pidi Harri tegema jääd, andma õpetusi, korraldama rahvusvahelisi turniire, samas mängijana valmistuma 2014 sügisel toimuvateks curling‘u Euroopa meistrivõistlusteks, olema üks 2015. aasta juunioride maailma meistrivõistluste peakorraldajaid (üritus toimus 2015. aasta veebruaris-märtsis). See oli kindlasti raske kuid ka väga õpetlik periood, kuid kordagi ei kuulnud ma Harrit hädaldamas. Tema nägi kõike seda võimalusena. Hea meel on tõdeda, et tänaseks on Curling Tallinn team kasvanud oluliselt suuremaks ja enam ei pea Harri kõike ise tegema. See on andnud võimaluse leidmaks meil kõigil fookus ja keskenduda sellele, milles on kellegi tugevus. Harri tugevus on mitte ainult curling‘u kui kitsalt mängu tundmine, vaid curling‘u all mõtlen nii mängu, taktikat, mängureegleid, võistkonna toimimise mehhanisme, jää tegemist, mänguvarustuse (eelkõige kivid) ja selle hooldusega soenduvat (kas teadsite, et Curling Tallinna jäämasina terad käivad iga-aastaselt terituses Kanadas?!), curling‘u-areeni toimise põhimõtteid (sh ventilatsioon, õiged jää temperatuurid, veeioniseerimisseamed jne). Harri ei ole mitte ainult Mr Eesti curling, kuigi seda ta kahtlemata on. Samuti pole ta mitte ainult võitja, kuigi seda on ta ka. Ennekõike on ta üks suure südamega tore kutt, tõeliselt hea inimene ning meie rõõmuks on tema kirg curling.

Harri Lill oma kogemusi ja teadmisi edasi andmas.

Kokkuvõtteks. Oli 2003. aasta lõpp kui esimest korda puutusin kokku mõttega, et Eestis võiks ka selline äga ala nagu curling olla. Ma poleks uskunud, et varsti 15 aastat hiljem võime tõdeda, et selle aja jooksul on ehitatud meie jaoks täiesti uus – maailma tasemel – curling‘u-areen, me oleme korraldanud 2015. aasta juunioride MM’i, me jäime 3 riigina välja 2018. olümpiamängudelt, et 1000+ ettevõttet on korraldavad oma firmaürituse curling‘us, et me korraldame 8 rahvusvahelist turniiri hooajal (sh 4 maailma karika etappi), et meie korraldada on 2018 Euroopa meistrivõistlused ja et meid on täna juba nii palju kes tegelevad curling‘u arendamisega igapäevaselt oma põhitööna. See teekond on olnud tegelikult mitte väike, vaid suur ime! Selle jooksul on selgeks saanud, et mida rohkem on meil ka korraldajaid ja nn “behind the scene’s” panustajaid, seda tõhusamalt on ka võimalik curling‘ut edasi viia. Meie ühine huvi peab olema curling‘u harrastajaskonna kasv.

Iseloomustused pani kirja Fred Randver.

2004: Esimeste Eesti curling‘u meistrivõistluste korraldaja
2004: Esimeste spetsiaalsete curling‘u-radade rajaja Eestis Jeti jäähallis
2005: Esimese Eestis toimunud rahvusvahelise curling‘u-turniiri – Tallinn Cup – asutaja
2014: Eesti meister curling‘us/osalemine koondisega Euroopa meistrivõistlustel
2015: juunioride MMi üks peakorraldajatest
2015: Curling Tallinn asutaja ja juhatuse liige
2012-2016: Eesti Curlingu Liidu president
2006- tänaseni: Eesti Curlingu Liidu juhatuse liige
2006-tänaseni: Eesti esindaja Rahvusvahelises Curlingu Föderatsioonis

Siin au olla ühel pildil tänaseks esimese kahekordse olümpiavõitjaga – Kaitlyn Lawes Kanadast – curling‘us.