20. november 2017 Fred Randver

Eesti curling’u Euroopa meistrivõistlustel

Eesti curling’u Euroopa meistrivõistlustel

Eelmisel laupäeval algasid Šveitsis St Gallenis järjekordsed curling‘u Euroopa meistrivõistlused. Seekord esindavad Eestit EMil uued kaptenid oma võistkondadega.

Uus generatsioon

Nii Marie Turmann’ile kui Harri Lill’ele on EMil osalemine kaptenina esmakordne. Marie võistkonnas on koguni neli mängijat, kellele EM on esmakordne kogemus, meeste võistkonnas on selliseid mängijaid kolm. Seega 10st mängijast koguni 7 on EMil esmakordselt. Ühest küljest on ainult hea, et meil on jälle rohkem mängijaid, kellel pärast EMi on ühe suurvõistluse kogemus juures, teisest küljest tuleb alati anda ka aega neile mängijatele ja võistkondadele tervikuna, et sellisel tasemel kohaneda. Kui vaadata võistkondasid, kes EMidel – nii A kui B divisionis – edu on saavutanud, siis see edu on tulnud ikkagi aastatega. On suht tavapärane, et näeme samasid nägusid 5+ aastat EMidel. Meil endal ei ole vaja näidet kaugelt otsida – ka Maile Mölder’i juhitud võistkondadel võttis aega, et jõuda B divisioni tippu ja sealt edasi A divisioni. See ei juhtunud üleöö.

ECC2017 naiskond
Eesti curling’u-naiskonda kuuluvad Heili Grossmann, Erika Tuvike, Victoria-Laura Lõhmus, Kerli Laidsalu ja kapten Marie Turmann. Naiskonna treener EMil on šveitslane Nicole Strausak.


Curling’u-meeskonnas mängivad Tarvin Kaldvee, Kaarel Holm, Tanel Toomväli, Karl Kukner ja kapten Harri Lill.

EM kui eksam

EM on kindlasti tiitlivõistlusena see koht, kus antakse hinnanguid, kuidas riigil tervikuna curling‘us läheb. EM on tänu Eurospordile ja mängude ülekannetele meediapildis. EM on ka oluline sellest askpektist, et siin saavad paika Euroopa tsooni osalejad maailma meistrivõistlusteks. Maailma meistrivõistlused omakorda on aknaks olümpiamängudele. Seega on tegemist üliolulise võistlusega nii võistkondadele endale kui ka alaliitudele.

Mis on eesmärk?

Eks igal võistkonnal, kes EMil osaleb on võistkonnasiseselt paika pandud, mis on nende eesmärk – tuntakse ju vastaseidki ja mõnda päris hästi juba. Olles ise ka alaliidu esindaja, siis alaliit konkreetselt ei ole võistkondele pingeid peale pannud, et vot neid riike tuleb võita, neile võime kaotada või et selle võistkonna kõige tähtsam ülesanne on A divisioni jõuda või B’sse pidama jääda. Tundes nii Mariet kui Harrit võin öelda, et nad ise teavad kõige paremini, kuhu nende tiivad kanda võivad ja neid eraldi motiveerida pole vaja.

Suuremast pildist

Tuleb osata näha suuremat pilti. Meil – nagu eelpool juba mainitud – on palju uusi mängijaid, kellele EM on esmakordne kogemus. Teatud põhjustel oli mõlemas võistkonnas muudatusi, sest osad võistkonnaliikmed EMil osaleda ei saanud. Põhjused pole olulised, sest võistlusspordis ei ole vabandusi. Siin loevad võidud ja tuleb mängida piltlikult öeldes nende kaartidega, mis Sul käes on. Ka see on oskus, mitte mõelda, mida meil ei ole, vaid keskenduda sellele, mis meil on ja kuidas me selle koosseisuga saaksime maksimumi võtta.

Eesti naiskond on maailma edetabelis kõrgel 18. kohal. B divisionis on meist kõrgem asetus ainult kolme riigi naiskondadel (Soome, Norra ja Läti, kelle asetused on vastavalt 14., 15. ja 16). Pärast esimeset nelja vooru on ka need võistkonnad – sh Eesti – B divisioni tipus. Eesti, Norra ja Läti on kõik võrdselt nelja võidu peal, Soomel on 3 võitu ja üks kaotus. Eesti on seejuures ühe kõrgema asetusega riigi alistanud (Soome). Eesti koht maailma edetabelis on aga suuresti Maile Mölderi võistkondade teene. On hea meel näha, et meie uus esindusnaiskond on vähemalt turniiri algfaasis suutnud Eesti head taset hoida.

Eesti meeskonna maailma edetabeli koht on hetke edetabeli põhjal 31. Kõrgeimat positsiooni meie alagrupis omab Soome (12) ja madalamat ainult Belgia (32). Eesti meeskond on kaotanud küll kaks esimest mängu, kuid näiteks Soome kaotus 6:7, juhtides veel enne viimast vooru 6:4, näitas ju seda, et olime väga kõrge asetuse ja suurte kogemustega võistkonna vastu mängus sees. See võit ei tulnud Soomele lihtsalt, nad pidid selleks viimasegi väljapanema, et kaotust vältida.

Spordis ongi asjad millimeetritest ja sekundi murdosadest kinni. See murdosa võibki tähedada teinekord võitu või kaotust, MMile pääsu või sealt väljajäämist. Kõige olulisem on see, et me alana ja võistkonnana areneksime. See oleks ju kõige hullem kui teed tööd, näed vaeva ja arengut ei ole. EM annab parima võimaluse arenemiseks ja näha, kus meie tase täna võrreldes teiste riikidega on. Igat mängu tuleks võtta kui õppetundi. Ei ole vahet, kas mängus ollakse suurelt ees või taga, keskendumist ei tohi kaotada. Meie tase täna ei luba meil kellessegi üleolevalt suhtuda, samas ei pea me ka kellegi ees aukartust tundma.

Tahan tänada kõiki mängijaid, kes näevad vaeva ja üritavad nii mängijana kui ka koos oma võistkonnaga kasvada. Tänan ka kõikide mängijate toetavaid perekondasid. EMil osalemine toimub ju perekonna ja Eestist eemaloleku arvelt. Aga oluline on inimesi ka nende unistustes toetada, sest EMilt tagasitulles saame me kindlasti tagasi paremad inimesed, kes on ühe suurepärase kogemuse võrra rikkamad ja loodetavasti jagavad omandatud tarkusi Eestis teistega. Tänada tuleb ka Eesti võistkondasid, kes antud esindusvõistkondadele Eestis konkurentsi pakuvad. Kohaliku konkurentsi kasvades oleme tugevamad ka rahvusvahelises konkurentsis.

Eesti võistkondadele pöialt hoides ja edu soovides!